Yağ Dokusu ve Damarlar

0
705

Şişmanlıyormusunuz? Yanıtınız evetse yağ dokusu ve damarlar arasındaki bağ sizi şaşırtabilir. Vücudunuzda biriken her 450 gr yağ için yaklaşık 11 kilometrelik yeni bir damar ağı ürettiğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Obezitenin başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu artık bilmeyenimiz kalmamıştır herhalde. Normalde Yetişkin erkek bireylerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obezite olarak adlandırılmaktadır.

Peki yağ dokusu nedir? Yağ dokusu, bir yağ damlası ve onu çevreleyen zardan oluşan canlı/yaşayan hücrelerin oluşturduğu dokudur. Bir başka deyişle yağ dokusu, yağın trigliserit şeklinde depolandığı özelleşmiş bağ dokusudur.

yağ dokusu

Vücudumuzun gereksinimi olan enerjiyi sağlamak için beslenmemiz gerekmektedir. Beslenmemize devam ettiğimiz sürece yağ vücudumuzda birikir, aç kaldığımız dönemlerde ise birikmiş olan bu yağ dokusu yağ asitlerini bırakarak vücudumuza enerji sağlar.

Vücudumuzda biriktirdiğimiz yağlar yaklaşık 40 günlük enerjimizi sağlayabilir. Eğer besinlerle aldığımız enerji, harcayabileceğimizden fazla ise harcayamadığımız enerji vücutta yağ olarak depolanır ve obezite oluşur.

Şimdi gelelim asıl konumuza: Yağ dokusu damarlanması bol olan bir dokudur. Temel olarak kılcal damarların (kapillerler:ortalama 4-10 mikron çaplı damarlar) yanısıra yağ dokusu arterioller (Çapı 3mm den daha az olan arterler)ve venüller ( çapı 10-50 mikron olan venler) tarafından adeta örülmüşlerdir. Öyleki 450 gram ağırlığındaki yağ dokusundaki bu damarları uç uca eklersek yaklaşık uzunluk 11 kilometreye ulaşmaktadır.

Bu bilgiler ışığında yaklaşık 4,5 kiloluk fazlası olan bir kişinin kabaca 110 kilometre fazladan damar ağı oluşmuştur diyebiliriz. Bu kişinin yaklaşık yumruğu büyüklüğündeki ve 7 gün 24 saat kan pompalayan kalbi 110 kilometre fazladan damara kan pompalamak için yükünü arttırmak zorunda kalacaktır. Aynı zamanda diğer dokuların beslenmesi ve oksijenlenmesi de bir o kadar azalacaktır.

45 kilo fazlası olan bir kişinin 1100 kilometrelik ekstra damara kan pompalamak zorunda kalacak kalbinin üzerindeki muazzam yükü düşünmek bile insanı korkutuyor değil mi?
İyi haber ise vereceğimiz kilolar ile kalp damar hastalıkları, meme kanseri, yumurtalık kanseri, prostat kanseri risklerini azaltmamızın yanında kalbimize yük olan bu fazlalık damar ağını da azaltabiliriz.

Eğer kilo fazlanız varsa ve kalbinizi seviyorsanız, bu yazıyı okuduktan sonra ona bir iyilik yapıp fazla yağlarınızdan kurtulmak için daha fazla çaba göstermenizi öneririz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here