Yapraklı Deniz Ejderi : Adeta bir yosun

0
2056

Suda gördüğünüzde onu akıntıyla sürüklenen bir yosun parçası sanabilirsiniz. Tehlikelerden korunmak için yaprak kamuflajına sahipler. Avusturalya’da şans getirdiklerine inanılıyor. O yüzden çeşitli festival ve etkinliklerin simgesi olarak kullanıldıklarına rastlamış olabilirsiniz. Ama onlar bir çeşit deniz atı. Yapraklı Deniz ejderi veya Latince adı ile Phycodurus eques.
Hayret edilecek bir canlı daha:

Yapraklı Deniz Ejderi:

yapraklı ejder

Yapraklı Deniz Ejderi Phycodurus cinsinin tek üyesi. Güney ve batı Avustralya denizlerinde ,sığ ve ılık sularda yaşıyorlar. Vücudunun çeşitli yerlerinden uzun yaprak görünümlü çıkıntılar uzanıyor. Yaprağa benzer bu çıkıntıları itici amaçla değil, yalnızca kamuflaj için kullanıyorlar. Suda küçük ve saydam göğüs ve karın yüzgeçleri ile ilerliyorlar.Yapraklı deniz ejderi, boynunun kabarık kısmındaki göğüs yüzgeci ve kuyruğun sonuna yakın olan sırt yüzgeci ile adeta suda yüzen bir yosun parçası gibi ilerliyorlar.

Erkekleri 20 cm, dişileri 15-17 cm büyüklüğündedirler. Bu büyüklükleri ile deniz atları içinde en büyüklerinden biri olarak yerlerini alırlar. Bazıları 45 cm büyüklüğe ulaşabilirler. Denizatı türleri için çok yaygın olan ön-çekme kuyruğuna sahip değildirler.

Yavaş Hareket Ediyorlar

Su sakin olduğunda, Yapraklı Deniz Ejderinin uzun süreler boyunca suda hareketsiz kaldığını görebilirsiniz. Beslenmedikleri zaman dinlenirler. Hareket ettiklerinde ise çok kolay yorulabilirler. Su çalkantılı ise veya bir fırtına olduğunda çok hızlı bir şekilde ve kitleler halinde ölebilirler.

Güçlü bir yön duyguları vardır. Yemek bulabilmek için uzun mesafeler gidip istirahat için yine aynı yere dönebilirler.

Hareket ettikleri zaman saatte 200 metre kadar gidebilirler, bu yüzden dünyadaki en yavaş deniz atı türlerinden biridir.

yapraklı deniz ejderi

Avustralya’ da Yaşıyorlar

Bugün yaşadıkları yerler Avustralya’nın Jurien Koyu ve Kangaroo Adası’dır. Tuzlu sularda ve en az 23 derece su sıcaklığında, yani tropikal sularda yaşıyorlar. Ancak doğal yaşam alanları tükenmeye devam ediyor. Kayalık bölgelerde ve kumda kaldıkları için bulmak zor. Erişkinleri insan dışında herhangi bir canlı tarafından avlanmıyorlar. Ancak kirlilik, endüstriyel atıklar ve görüntülerinden etkilenerek toplayan dalgıçlar nedeniyle tehlike altındadırlar. Bu tehlikeler nedeniyle Avustralya hükümeti tarafından koruma altına alınmışlardır.

Beslenme

Yapraklı Deniz Ejderi hayatta kalmak için  karides, kabuklular ve planktonlarla beslenir. Burnu çok uzundur ve besinleri bir boru gibi emer. Dişleri olmadığı için yiyecekleri çiğnemezler, bu yüzden tek parça halinde yutulabilecek kadar küçük  besinleri tüketirler. Beslenmeleri de hareketleri gibi çok yavaş. Ancak yiyecekleri tutabilecekleri bir sindirim sistemine sahip olmadıkları için şaşılacak kadar sık bir şekilde besleniyorlar.

Üreme

Ekekler üreme döneminde agresif olabilirler. Birbirleriyle savaşabilirler. Dişi ve erkek çiftleşmeye hazır olduklarında bir kaç gün hareketleri senkronize bir şekilde birlikte yüzerler.

yapraklı deniz ejderi

Dişi, mükemmel bir şekilde yaptığı hareketlerini  tamamladıktan sonra  erkeğin karnındaki kese içine yumurtalarını bırakır. Diğer deniz atlarında olduğu gibi artık yavrular doğuncaya kadar bakımlarını babaları üstlenecektir.

Yumurtalar açık pembe renklidir ve çok küçüktürler. Erkekler keseleri içinde  200 kadar yumurta taşır. Erkekler yumurtaları yaklaşık 9 hafta boyunca taşırlar. Ancak su sıcaklığı artarsa yavrular daha erken doğabilir.

Yavrular doğduklarında çok küçüklerdir. Kendilerine bakmak zorundadırlar.Anne veya babalarından herhangi bir yardım alamazlar. Bu yüzden çok azının yaşama şansı olur. Yaprak şeklindeki kamuflaj uzantılarının oluşması birkaç gün sürdüğü için çoğu bu süre içinde diğer canlılara yem olur.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here