Yumurtanın Rengi

0
1477

Alışverişe giden herkes verdiği paranın karşılığında en iyi ürünü almak ister. Hele alışveriş yiyecek maddesi ise hem en iyi, hem en besleyici, hem en sağlıklı ürünü almak hepimiz için önemlidir. Yumurta alırken de elimizden gelen özeni gösteririz. Ancak konu yumurta olunca kafa karıştıran birçok unsur vardır. Kahverengi kabuklu yumurtamı, beyaz kabuklu yumurtamı almalıyız? Kahverengi kabuklu yumurta daha pahalı olduğuna göre daha saplıklı ve daha mı iyidir. Organik yumurta kahverengi kabuklu mu olur? Yumurtanın rengi ne kadar önemlidir?

Beyaz kabuklu ve kahverengi kabuklu yumurtanın farkı nedir?

Bu sorunun cevabı besleyici değerler, kalite vs bakımından koskoca bir hiçtir. Onları yumurtlayan tavukların cinsleri, ırkları ve renkleri haricinde hiçbir farkları yoktur.

Genel olarak Asya kökenli tavukların yumurtaları kahverengi, Akdeniz kıyıları kökenlilerin ise beyaz oluyor.

Kahverengi yumurta pahalı olmayı hakediyor mu ?

Kahverengi yumurtlayan tavuklar ırk olarak diğerlerinden biraz daha fazla besin tüketiyorlar. Bunun karşılığında birkaç kuruşluk fark belki normal olabilir. Ancak büyük fiyat farkı ödemek akıllıca olmaz.

Peki hangi tavuğun ne renk yumurtlayacağı belli olurmu?

Evet belli oluyor. Yani tavuğa bakarak onun beyaz mı yoksa kahverengi mi yumurtlayacağını bilebilirsiniz.

beyaz yumurta

Nasıl mı? Çok kolay. Kulak memesinin rengine bakarak. Evet yanlış duymadınız. Tavuğun kulak memesi beyaz ise beyaz yumurtluyor, kırmızı ise kahverengi yumurtluyor. Beyaz yumurtlayan tavuklar genellikle beyaz tüylü, kahverengi yumurtlayan tavuklar ise genellikle alacalı veya koyu renk tüylü oluyor. Ancak bu kriter çok fazla tutmuyor.

Ameraucana

Bir de mavi yumurta var. Ameraucana  cinsi tavukların yumurtaları mavi, yeşil oluyor. Paskalya yumurtası olarak da bilinen bu yumurtalar büyük ilgi görüyor.

Yumurtanın sarısının rengi

Yumurta sarısının rengi ise doğrudan tavuğun beslenmesiyle ilgili. Sarı rengin yoğunluğu, esas olarak, tavuklar tarafından üretilen ksantofiller olarak bilinen doğal sarı pigmentlere bağlıdır. Gezen tavuk olarak adlandırılan ve çiftliklerde  serbest olarak beslenebilen tavukların diyetlerinde bol miktarda koyu renk yapraklı yeşillikler olur. Bu yeşillikler  ksantofil adı verilen karotenoidlerden zengindir. Dolayısıyla bu yeşilliklerle beslenen tavukların da yumurtalarının sarıları turuncuya yakın koyu renklidir.

Mısır ağırlıklı tanelerle beslenen tavukların yumurta sarıları daha koyu sarı, Buğday ağırlılklı tanelerle beslenen tavukların yumurtaları ise daha açık sarı oluyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here