Zihin gücünüzle kaslarınızı geliştirebilirmisiniz?

0
1551

Tembel tembel yatarken kaslarımızı güçlendirebilmek fikri pek çoğumuza cazip gelebilir. Hiç hareket etmeyin sadece zihin gücünüzü kullanın ve kaslarınızı hareket ettirdiğinizi düşünün, acaba gerçekten hedeflediğiniz kasların gücü artar mı?

Kaslarımız ilgili motor nöronların uyarılarına bir yanıt olarak hareket ederler. Beyin tarafından gönderilen elektriksel uyarının gücüne bağlı olarak motor nöronlar kas hareketleri için ateşleyici rol oynarlar.

kas

“Beyinden motor nöronlara gönderilen sinyaller ne kadar güçlü olursa kas gücü de o kadar artar.” düşüncesi ile yola çıkan Ohio Cleveland Clinic Foundation egzersiz fizyoloğu Guang Yue ve arkadaşları sadece zihinde canlandırılan egzersizlerin küçük parmak ve dirsek fleksör kasları üzerindeki etkisini göstermek için bir çalışma yapmışlar.

Bu projenin amacı, fiziksel egzersiz olmadan sadece zihinsel antrenman yapılarak günlük yaşam sırasında sık  kullanılan küçük parmak abduktor kaslarının yanı sıra dirsek fleksör kaslarının da güç artışını gözlemlemek ve her iki kas grubunun  maksimal istemli kasılmalarına aracılık eden kortikal sinyalleri ölçmek.

Çalışmaya otuz genç sağlıklı gönüllü katılmış. 8 kişilik birinci grup serçe parmak abduktor kaslarını hayali olarak çalıştıran “zihinsel kasılma” antrenmanı yapmış, ikinci sekiz kişilik grup dirsek fleksör kaslarında zihinsel kasılma antrenmanları yapmış, üçüncü 8 kişilik grup hiçbir zihinsel antrenman yapmamış ve kontrol grubu olarak kullanılmış ve kalan 6 kişilik grup ise fiziksel olarak, yani gerçekten parmak abduksiyon egzersizleri yapmışlar.

Antrenmanlar 12 hafta boyunca günde 15 dakika ve haftada 5 gün sürmüş. Çalışmanın sonucunda hayali parmak egzersizi yapan birinci gruptaki deneklerin parmak abduksiyon gücünün % 35 arttığı (p <0.005), hayali dirsek egzersizi yapan ikinci grubun dirsek fleksiyon gücünün % 13,5 arttığı (p <0.001), gerçek fiziksel parmak egzersizi yapmış 4. grubun parmak abduksiyon gücünün % 53 arttığı (p <0.01) görülmüş. Kontrol grubu olarak kullanılan hiçbir egzersiz yapmamış 3. grupta ise anlamlı bir değişiklik kaydedilmemiş.

Egzersiz yapan gruplarda bir tedbir olarak önceden yapılan ölçümlerle kıyaslanarak yapılan kortikal potansiyel kaynaklı elektroensefalografi ölçümleriyle kas gücündeki iyileşme gösterilmiştir.

Eğitimli gruplar için kas gücü iyileşme elektroensefalografi kaynaklı kortikal potansiyel önemli artışlar eşlik etti, bir önlem daha önce doğrudan istemli kas kasılmaları kontrol ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Böylece zihinsel egzersiler yoluyla arttırılmış kortikal sinyal çıkışının kaslarda yüksek bir aktivasyon seviyesine neden olduğu ve kas gücünü arttırdığı sonucuna varılmıştır. Araştırma, San Diego’da yapılan Nörobilim topluluğu konferansında sunulmuştur.

Araştırmacılar şimdi zihinsel egzersizlerin 65-80 yaşlarında işe yarayıp yaramayacağını araştırıyorlar. Ayrıca dikkatlerini daha sık kullanılan ve daha büyük kas grupları örneğin pazu kaslarında işe yarayıp yaramayacağına çevirmişler.

İnme veya başka tür yaralanmalar nedeniyle yatalak durumda olan hastalarda bu yöntem kasların güçlendirilmesi için bir umut olabilir.  Teknik yaşlı insanlarda işe yararsa  onların da gücünü korumaya yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here