Zürafa mı? Zebra mı? Okapi

0
1739

Okapi (Okapia johnstoni), zürafagiller (Giraffidae) familyasından geviş getiren bir çift toynaklı türü.

Öyle bir hayvanki vücut yapısı olarak bir zürafayı andırıyor, ancak boynu zürafadan oldukça kısa. Arka tarafından baktığınızda ise vücudunun arka tarafındaki çizgiler zebrayı andırıyor. Ve sıkı durun: Öyle uzun bir dili var ki diliyle kulaklarının içini ve dışını, göz kapaklarını temizleyebiliyor.

Sözünü ettiğimiz hayvan Dünyamızda sadece Kongo Cumhuriyetinin  kuzeyinde ve doğusunda bulunan büyük tropik orman olan Ituri Yağmurormanı’nda yaşayan ve sayıları sadece  10.000-20.000 olan Okapiler.

Okapi (Okapia johnstoni), zürafagiller (Giraffidae) familyasından geviş getiren bir çift toynaklı türü.

İlk bakışta görünüşü bir zürafadan daha çok atı andırır, ve arka kısmında zebralarda olduğu gibi siyah beyaz çizgileri vardır. Orman zürafası veya Kısa boyunlu zürafa gibi adlandırmalara da rastlanılabilir.

okapi
Okapinin postu çikolata renginde olur, kadifeye benzer ve hafif kırmızımsı parlar. Arka bacaklarının üst kısmında siyah beyaz çizgileri vardır. Yüzü de siyah-beyazdır. Bacakları zürafa gibi olmasa da gayet uzundur. Erkeklerin iki kısa boynuzu olur. Dişilerin boynuzu yoktur. Ortalama 230 kg ağırlığında, 2 metre uzunluğunda, 1,60 m boyunda olur. Kuyrukları 40cm uzunluğa varır. Dişiler genelde erkeklerden biraz daha büyüktür.

Okapiler ot, mantar ve meyve yerler. Gündüz aktiftir ve ormanda hep sabit kalan yollarda dolaşırlar. Dişilerin kendilerine ait bir bölgeleri olur ancak erkeklerin bölgeleri pek sabit değildir.

Okapiler yalnız yaşarlar. Nadiren ufak bir sürü halinde yaşadıklarına da rastlanıldığı olmuştur, ancak hangi sebeple böyle kısa süreli sürüler oluşturdukları sorusu henüz yanıtlanamamıştır.

Genel olarak 25-30 yıl kadar yaşayabilirler.

Okapilerin en ilginç yanlarından biri dilleridir. Koyu mavi renkteki dilleri yaklaşık 30 cm uzunluğundadır.Diliyle kulaklarının içini ve dışını, göz kapaklarını temizleyebilen tek canlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here